بارگذاری طرح
غدیر خم، اثبات جانشینی ائمه اطهار (صلوات الله علیهم)

غدیر خم، اثبات جانشینی ائمه اطهار (صلوات الله علیهم)

تعداد بازدید : 189 تعداد نظرات : 0

جانشینی، مفهومی که مرز بین بندگی و دشمنی شد. مرزی به بلندای تاریخ ِ هدایتِ بشر.

در این مقاله سعی براین است که ثابت شود، انتخاب جانشین، امری غیرعادی نبوده و بلکه امری ضروری و بسیار مهم است.

 

تاریخچه انتخاب جانشین

بطور دقیق، جانشینی از هبوط حضرت آدم (علیه السلام) آغاز شد. ایشان با انتخاب حضرت هَبَّه الله (علیه السلام) از جانب خداوند، امر هدایت را پس از خود، به حضرت هبه الله ( علیه السلام) واگذار نمود. و همینطور جانشینی ادامه یافت تا  ظهور حضرت نوح (علیه السلام). ایشان نیز جانشین پس از خود را از سمت خداوند متعال انتخاب نمودند.حضرت موسی (علیه السلام)، جناب هارون (علیه السلام) را انتخاب نمودند که آیات آن نیز در قرآن کریم یافت می‌شود.

پس تعیین جانشین نه تنها امری ساده نبوده، بلکه امری حیاتی به‌شمار می‌آید تا جایی که خداوند متعال، خود جانشینان را انتخاب نمودند.

 

اهمیت انتخاب جانشین

معلمی را در نظر بگیرید که در طی سالیان تدریسِ خود، شاگردانی را تربیت و تعلیم داده و برخی از دانش خود را به اینان آموخته است. حال اگر این معلم بنابر هر دلیلی نتواند ادامه تعلیم و تدریس خودرا برای این شاگردان انجام دهد، شخصی را به نیابت از خود و امینِ خود انتخاب نخواهد نمود؟ آیا مدیر مدرسه، به دنبال جایگزینی برای معلم نخواهد بود؟معلمی که سال‌ها تلاش نموده و بذر دانش را در ذهن شاگردان نهاده است، حاضر می‌شود که شاگردان را به حال خود رها کرده تا تمام تلاش و زحماتِ او، بیهوده و بی‌نتیجه بماند؟

حال معلمی که چنین عملِ غیرعقلی را انجام نمی‌دهد، چگونه می‌توان گفت که پیامبران الهی پس از رنج و سختی‌هایی که برای هدایت بشر تحمل کردند، تا بتوانند بذر توحید و اعتقاد به خداوند را دردل‌های انسان‌ها قرار دهند، بدون نتیجه و بیهوده رها کرده تا زحماتشان از بین برود؟

اگر پیامبران الهی جانشینی نداشتند، در هنگام نبودشان، مردم به چه کسی پناه می‌بردند و دین و توحید اصیل را از چه کسی طلب می‌کردند؟ اگر شخصی در زمانی زندگی می‌کرد که پیامبر و جانشینی در آن زمان وجود نداشت، چگونه مورد امتحان قرار می‌گرفت و راه حق را می‌شناخت؟ چگونه خداوند در قیامت این شخص را بدلیل نداشتن دین صحیح، مواخذه می‌نمود در صورتی که شخصی وجود نداشت تا دین صحیح را به او بیاموزد؟ اینها تنها بخش کوچکی از سوالاتی هستند که افراد منکرِ جانشینی باید جواب آن‌را بدهند.

در این میان گروه دومی نیز هستند که جانشینی پیامبران گذشته را به ظاهر قبول دارند، اما می‌گویند پیامبر خاتم ( صلوات الله علیه و آله) برای خود جانشینی انتخاب نکردند. پیامبری که افضل‌ترین پیامبران خداوند است، حبیب و دوست خداوند معرفی شده است، به امر جانشینی که پیامبران قبلی انجام می‌دادند واقف نبوده و سنت الهی را انجام نداده اند.

این گروه و گروه نخست و دیگر گروه‌هایی با چنین عقایدی، بطور واضح در حال توهین به پیامبر خدا ( صلوات الله علیه و آله) و خداوند ومتعال، و پیامبران پیشین هستند. اینان با این سخنان خداوند را در انتخاب پیامبری که سنتش را اجرا نمی‌کند، نالایق خطاب می‌کنند. پیامبر ( صلوات الله علیه و آله ) را شخصی معرفی می‌کنند که از روی هوا و هوس سخن می‌کند که این دقیق برضد آیه قرآن است که پیامبر ( صلوات الله علیه و آله ) حرفی را در روی هوا و هوس نمی‌زند  و هر چه بگوید ، وحی از جانب خداوند است.

 

در مطالب بعدی، بیشتر در مورد مبحث جانشینی صحبت خواهیم داشت. ان شاءالله

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیکی
کد امنیتی :